Milá malá církvi: Slovo povzbuzení

Milá malá církvi: Slovo povzbuzení

Doba čtení: 3 minuty

Tento týden mě oslovil jeden člověk, jestli nemám nějakou radu pro malé církve. Uvedl, že nastoupil jako nový pastýř do velmi malého sboru, a zajímalo ho, jestli mám pro něj nějaká slova povzbuzení.

Hned na úvod jsem musel přiznat, že se nepovažuji za žádného odborníka na vedení malých sborů, obnovy nebo revitalizační projekty. Existuje mnoho osob, které takovými odborníky jsou, ale já mezi ně nepatřím.

Přesto mám pár slov, o která bych se s vámi mohl podělit. Především jsou to některé Kalvínovy myšlenky, když se zdálo, že reformace může selhat. Napsal:

Jestliže nás tedy někdy trápí malý počet věřících, připomínejme si, že nikdo jiný nemůže pochopit Boží tajemství než ti, kterým je to dáno. (Kalvín, Instituce, 1.7.5).

Když se zamyslím nad povinnostmi a odpovědností pastýře – bez ohledu na velikost jeho sboru – mohu nabídnout následující rady každému, kdo hledá časné slovo povzbuzení.

1. Především mám námitky proti myšlence „malé církve“. Nic tako­vého neexistuje. Kristus je Pánem nade vším a celý svět je jeho královstvím. Duše lidí jsou neuvěřitelně cenné a Boží slovo je nepřemožitelné a má moc zachraňovat. Nelíbí se mi myšlenka, že církev lze hodnotit pomocí takových číselných abstrakcí, jako je velikost. Práce pastýře má věčný význam a žádná výroční statistická zpráva ho nemůže snížit.

2. Za druhé, připravujte se na kázání Božího slova se stejnou pečlivostí, jako kdybyste měli mluvit před 10 000 lidmi, i když je vašich posluchačů jen 100 nebo dokonce 10. Počet posluchačů nesnižuje ani naši povinnost, ani moc Slova. Pokud byste se na kázání v den Páně připravovali jinak, než jak byste se připravovali na hlavní kázání na konferenci vaší denominace, je něco špatně.

3. Dále dodržujte toto pravidlo: „Nikdy se nesrovnávejte s jinými ani si nezoufejte.“ Kdykoli se podíváte na jiné církve, které se zdají být v lidských očích „úspěšné“, poučte se z jejich moudrých postupů, ale používejte je bez závisti a žárlivosti. Pokud se od nich můžete naučit něco praktického, dobře. Ale nežárlete na cizí stádo nebo pastviny. Když se díváte na jiné sbory, sledujte, co správného se od nich můžete jako pokorní pozorovatelé naučit, ale nesnažte se skákat přes plot ani nebuďte zelení závistí.

4. Milujte svou církev kolektivně i individuálně. Milujte je jako jeden celek. Milujte je každého zvlášť. Milujte je pro všechny jejich zvlášt­nosti a podivnosti. Nebuďte kritikem svého sboru, věčně zklamaným z jeho podoby nebo činnosti. Stát se přísným kritikem místního sboru znamená být jako hrubý muž, který neustále útočí na svou ženu. Velmi často slýchám, jak pastýři napadají svůj sbor kvůli jeho zdánlivé živo­taschopnosti nebo se za něj omlouvají. Dobrý pastýř brání stádo, ale neútočí na své vlastní ovce.

5. Nakonec přemýšlejte o číslech biblicky. Vzpomeňte si, že David byl potrestán za sčítání lidu. Eliáš byl povzbuzen, aby pamatoval na 7 000 lidí, když si myslel, že je sám. Gedeonovo vojsko bylo úmyslně zmenšeno, aby se ukázalo, že se jedná o dílo Boží milosti, a ne Gedeonovy síly. Petrovo kázání o Letnicích přivedlo 3 000 lidí ke spáse, ale jen proto, aby ukázalo, že to byl Duch svatý, kdo působil, a ne jeho vlastní schopnosti, vůdcovství nebo moudrost.

www.gentlyreformation.com

Publikováno se svolením.

Přidat komentář