Kanada: Euthanasie pro miminka?

Kanada: Euthanasie pro miminka?

Doba čtení: 3 minuty
31. 12. 2022

Kanada: Parlament projednává možnost eutanazie pro postižené dětí, a další volají po tom, aby tato možnost byla i pro miminka

Organizátoři kampaně se kriticky vyjádřili k diskusím v kanadském parlamentu o tom, zda by se mělo uvažovat o povolení asistované sebevraždy pro děti od 14 let. Podle zpráv v deníku The Telegraph i jinde lobbují zastánci eutanazie u vlády, aby zvážila možnost posunout věkovou hranici pro asistovanou sebevraždu na 14 let a umožnila tak těžce postiženým dětem získat právo ukončit vlastní život.

Návrhy však jdou ještě dál: Quebecká lékařská fakulta rovněž vydala prohlášení na podporu eutanazie pro těžce postižené novorozence (infanticida, tj. záměrné usmrcení dítěte), jakož i pro děti ve věku 14 až 17 let. Dr. Louis Roy ve svém projevu jménem Quebecké lékařské fakulty před Zvláštním společným výborem pro lékařskou pomoc při umírání doporučil eutanazii pro děti s „těžkými deformacemi“ a „velmi závažnými zdravotními syndromy“.

Organizátoři kampaně však kritizovali vyjádření kolegia a kanadskou vládu za to, že takové vyjádření vůbec umožnila. Alex Schadenberg z Euthanasia Prevention Coalition (Koalice pro prevenci eutanazie) řekl: „Pokud se předpokládá, že dítě nepřežije, může být udržováno v normálním stavu a zemřít přirozenou cestou. Není důvod, abychom dítě zabíjeli.“ Krista Carrová, viceprezidentka charitativní organizace Inclusion Canada, která se zabývá problematikou zdravotního postižení, řekla: „Většina rodin dětí, které se narodily se zdravotním postižením, se od začátku dozvídá, že jejich dítě nebude mít v určitém ohledu dobrou kvalitu života.“

Proto postižení dítěte nemůže být důvodem k eutanazii a mnoho takových dětí ve skutečnosti prožije šťastný a spokojený život.

V Nizozemí je infanticida povolena u dětí do jednoho roku věku, pokud se předpokládá, že nesnesitelně trpí, a jen se souhlasem rodičů. Tento příklad byl předložen Quebeckou lékařskou fakultou jako možný vzor, který by Kanada mohla následovat.

Britská mluvčí organizace Right To Life (Právo na život) Catherine Robinsonová však uvedla, že nizozemský příklad by ostatní země následovat neměly. Řekla: „Obhajoba eutanazie pro postižené děti je otřesná a představuje jasnou formu eugenické diskriminace, zároveň však sleduje logiku jednoho z hlavních argumentů pro asistovanou sebevraždu a eutanazii. Jakmile totiž začneme uvažovat o tom, že řešením utrpení je ukončení života trpícího, neexistuje žádný dobrý důvod omezovat eutanazii a asistovanou sebevraždu pouze na dospělé. Pokud tedy v Kanadě nedojde k zásadní změně lékařské kultury tak, aby pacienti byli vnímáni jako lidé, které je třeba léčit, a ne ukončovat jejich život, zdá se pravděpodobné, že se Kanada vydá stejnou cestou jako Nizozemí a začne provádět eutanazii vlastním dětem.“

Evangelical Times

Přidat komentář