Prohlášení FBC ke koronavirové krizi

Prohlášení FBC ke koronavirové krizi

Doba čtení: 4 minuty
17. 1. 2021

Proč FBC (The Fellowship of Biblical Christians, Společenství biblických křesťanů)?

Naše prohlášení o záměru:

Trojjediný Bůh ve své svrchovanosti dopustil, aby se v roce 2020 svět dostal do krize nevídaných rozměrů, která zasáhne celé generace. Ovšem zatímco vlády a média po celém světě všechny přesvědčovaly o tom, že krize je způsobena virem, my věříme, že za skutečnou krizí není virus, který má podle mnoha studií průměrnou smrtnost okolo 0,2-0,26 % (viz pozn. 1 a 2), ale že krizi způsobila reakce na virus, které je neadekvátní, ve své přirozenosti velmi autoritářská a v mnoha ohledech extrémně nebezpečná jak pro jednotlivce, tak i pro celou společnost.

Z celé řady věcí, které se během roku 2020 ukázaly, je zřejmé, že reakce většiny britských církví byla povrchní a nedostatečná. Podle záznamů z roku 2020, bylo církvím nařízeno, aby na čtyři měsíce úplně zavřely své budovy, což je nejdelší uzavření církevních budov od papežského interdiktu v roce 1208, kdy byly zavřené celých šest let. Když bylo konečně možné budovy otevřít a začít se scházet, vláda zavedla mnohá opatření, která znamenala výrazný zásah do uctívání a společenství. A to vše církve přijaly bez jakéhokoliv většího odporu – opatření jako povinné nošení roušek při shromáždění, povinné rozestupy lidí ve shromáždění, zákaz setkávat se s kýmkoliv jiným mimo svou „sociální bublinu“ (pravidlo šesti lidí ze dvou domácností), návod k vysluhování Večeře Páně a nařízení, kterým byl zakázán společný zpěv v průběhu bohoslužeb.

Vzhledem k tomu, že virus je mnohem méně nebezpečný, než jak se zdálo na počátku, považujeme tato pravidla za zbytečná, a kromě toho jsme přesvědčeni, že každé z nich je v přímém rozporu se zjevenou Boží vůlí. Bible nám přikazuje, abychom společně uctívali Boha (a byli osobně přítomní – viz Židům 10,25), abychom rostli ve vzájemném společenství, což předpokládá osobní přítomnost (Sk 2,42), abychom hlasitě a radostně zpívali (Ž 47,1; Ž 98,4). Směle přicházíme před trůn jeho milosti (Žd 4,16) jako ti, kdo byli stvořeni k Božímu obrazu (Gn 1,27), kdo byli obmyti od viny hříchu skrze Krista (1K 6,11), kdo byli spolu s ním vzkříšeni a posazeni na nebeských místech (Ef 2,6), kdo uctívají Boha před městem živého Boha, nebeským Jeruzalémem (Žd 12,22) – to všechno znamená, že je naprosto nevhodné přicházet se zahalenou tváří!

Přesto se zdá, že většina církví bez jakékoliv pochybnosti přijala, že stát má právo o každém z těchto bodů rozhodnout. Církve zdůrazňují Římanům 13, ale bez ohledu na kontext samotného oddílu, bez ohledu na širší kontext celého Písma.

 Jsme také zděšeni vlažnou reakcí na pohromu, která na nás přišla. Písmo nás učí, že je to Bůh, kdo sesílá takové pohromy (Iz 45,7), že to dělá proto, aby přivedl lidi k pokání (Jr 26,3), a že naší odpovědí by mělo být volání k němu, aby nás z našeho soužení vysvobodil (2Pa 20,9). To by měla být odpověď všech církví bez ohledu na to, zda je podle nich příčinou samotný virus nebo reakce na virus. Takovou reakci ovšem nacházíme jen poskrovnu.

Žalmista klade řečnickou otázku: „Když se všechno od základů hroutí, co dokáže spravedlivý?“ (Ž 11,3). Vytvoření Společenství biblických křesťanů (FBC) je odpovědí na tuto otázku v této době. Cílem je odpovědět na to, co považujeme za smutně neadekvátní odpověď velké části církve. Věříme, že po celé zemi budou pravděpodobně tisíce křesťanů, kteří jsou zděšeni tím, jak církev jedná, kteří touží po solidní biblické reakci církve na toto dění a na další otázky, kteří se však cítí v menšině, protože jsou osamocení a izolovaní ve své bezprostřední situaci.

Cílem FBC je proto trojí:

  • Oslavovat Boha nabídkou podpory a povzbuzení všem, kteří sdílejí výše uvedené názory.

  • Oslavovat Boha tím, že budeme hledat mnohem lepší a důkladnější biblické odpovědi na otázky, které přináší tato krize.

  • Oslavovat Boha tím, že budeme podporovat reformaci, která vrátí církve k pevnému biblickému základu.

FBC je nedenominační společenství, které se však pevně drží reformované tradice.

https://www.thefbc.uk

Poznámky:

1. www.who.int/bulletin/online_first/BLT.20.265892.pdf

2. www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7505013/

 

Zakládající signatáři:

 

Seamus Bradley - Belfast, UK

Angus Cameron - Cumnock, UK

Tim Conway - Manchester, UK

Dean Foley - Southend, UK

Jim Gourlay - Suffolk, UK

Stephen Holland - Westhoughton, UK

Tim Hughes - Warrington, UK

Dale Mcalpine - Workington, UK

Billy McCurrie - Ormskirk, UK

David Patterson - Co. Armagh, UK

Artur Piotrowski - Ryarsh, UK

Rob Slane - Salisbury, UK

​Dominic Stockford - Teddington, UK

Virgil Tountas - Fleetwood, UK

​Neil Verner - Belfast, UK

Přidat komentář