Zkažený i odsouzený!
Bůh stvořil člověka ke svému obrazu, který spočíval v opravdové svatosti. Na jeho svědomí nebyla žádná skvrna viny, ani na jeho srdci žádná skvrna zkaženosti.
Světlo pravdy ozařovalo jeho rozum.
Záře dokonalé lásky hřála jeho srdce.
Všechny volby jeho vůle byly na straně čistoty.
Jeho svědomí bylo sídlem dokonalého pokoje.
Krásy svatosti zdobily jeho charakter.
Celá jeho duše byla v souladu s neposkvrněnými scenériemi ráje, v jehož zákoutích se procházel v nerušeném přátelství s Bohem.
Žádný zármutek mu nezkřivil srdce.
Žádná starost mu nezkřivila čelo.
Žádná obava nenarušila jeho odpočinek.
Byl šťastný – protože byl svatý.
Když zhřešil, celý jeho morální stav se změnil! Dostal se pod odsouzení zákona, který porušil, a byl podroben vnitřní zkáze. Jeho přirozenost se naprosto změnila. Stal se nejen vinným, ale i zkaženým!
Jeho rozum se zatemnil!
Jeho city se staly sobeckými a pozemskými!
Jeho vůle začala být náchylná k tomu zvolit si to, co je špatné!
Jeho svědomí se stalo otupělým!
Chce-li se někdy z tohoto stavu bídy dostat, musí být omilostněn i posvěcen.
Smlouva Boží lásky a milosrdenství v Ježíši Kristu – slavný plán vykupitelské milosti – vychází vstříc celkovému stavu padlého člověka tím, že mu poskytuje nejen ospravedlnění, ale také posvěcení. Úžasné zaopatření evangelia!
Odpuštění pro viníky!
Posvěcení pro nesvaté!
Stav hříšníka lze přirovnat k odsouzenému zločinci, který čeká na vykonání rozsudku a je nakažený smrtelným morem! Potřebuje jak vyléčit z nemoci, tak také zrušit rozsudek. Ani jedno ani druhé samo o sobě mu však nepomůže. Pokud bude pouze omilostněn, zemře na mor. Pokud bude pouze vyléčen z moru, podstoupí spravedlivý trest.
Tak je tomu s padlým člověkem: je zkažený i odsouzený! Bude-li pouze omilostněn, bude jeho zkaženost jeho utrpením. Pokud by se mohl jakýmkoli způsobem napravit, stále je odsouzen k smrti.
Sláva a úplnost plánu evangelia spočívá v tom, že poskytuje lék na nemoci duše v posvěcení stejně jako odpuštění od odsouzení zákonem v ospravedlnění!
Přidat komentář