Sturgeonová odstoupila po kritice za „všezahrnující“ transgenderové zákony
Nicola Sturgeonová odstoupila z funkce skotské premiérky poté, co se ocitla v bouři kontroverze kvůli plánům své vlády liberalizovat transgenderové zákony. Nejenže britská vláda slíbila, že bude nové zákony vetovat, ale tato otázka způsobila velké rozpory i v samotném Skotsku.
Všeobecný rozruch vyvolal případ Isly Brysona, který byl odsouzen za znásilnění dvou žen, ale původně byl poslán do vězení pro ženy, neboť tvrdil, že se považuje za osobu s odlišným pohlavím. Kritici Sturgeonové tvrdili, že Brysonův případ ukázal, proč je tak nebezpečné mít zákony o „sebeidentifikaci“, které nevyžadují žádnou lékařskou diagnózu pohlavní dysforie. Před svou rezignací Sturgeonová opakovaně odmítla říci, zda je Bryson muž nebo žena, přestože Brysonova manželka, která v současnosti žije v odloučení od něj, prohlásila, že jeho změna pohlaví „byla jen předstíraná“.
Skotská vězeňská služba upustila od politiky Nicoly Sturgeonové týkající se sebeidentifikace nových vězňů a uvedla, že bude při rozhodování o tom, kam je pošle, vycházet výhradně z jejich biologického pohlaví.
Případ Bryson Sturgeonovou velmi výrazně poznamenal, podle průzkumu agentury YouGov pro Sunday Times se její osobní hodnocení propadlo do záporných hodnot, zatímco hodnocení Skotské národní strany kleslo o šest procentních bodů.
Proti Sturgeonové se postavili dokonce i transgenderoví aktivisté. Debbie Haytonová v listu The Spectator napsala, že zpackané genderové tažení Nicoly Sturgeonové podkopalo práva transsexuálů. Haytonová napsala, že „všechny ty zmatky, které se odehrávají ve skotské politice, jasně ukazují jednu věc: Nicola Sturgeonová nemá nejmenší tušení, co dělá, když jde o práva transsexuálů“.
Sturgeonová, která 15. února rezignovala, popřela, že by spor o transgenderové vězně byl poslední kapkou. Uvedla, že „nechá na jiných lidech, aby posoudili“ její působení.
Přidat komentář