Potěšení pro svaté, kteří trpí

Potěšení pro svaté, kteří trpí

Doba čtení: 2 minuty
  • Víme, že všecko napomáhá k dobrému těm, kdo milují Boha, kdo jsou povoláni podle jeho rozhodnutí. Které předem vyhlédl, ty také předem určil, aby přijali podobu jeho Syna, tak aby byl prvorozený mezi mnoha bratřími. (Ř 8,28–29)

Svatí, kteří trpí, nacházejí svou útěchu v Boží svrchovanosti, která zahání strach. Jak lahodná jsou následující slova pro zoufalého věřícího:

1. Zcela jistě existuje všemohoucí, vševědoucí a nekonečně milostivý Bůh (Žd 11,6).

2. Jeho láska k jeho vyvolenému lidu je neměnná. Nikdy jí nelituje ani jí neodvolá (Jr 31,3).

3. Cokoliv se kdy stane, je výsledkem jeho svrchované vůle ustanovené od věčnosti (1K 8,6).

4. V důsledku toho jsou i všechny moje nesnáze dílem jeho svrchované vůle a jsou všechny uspořádány co do počtu, váhy a míry (Ž 22,24).

5. On má spočítané všechny vlasy na mé hlavě (do jednoho) a ani jediný vlas nemůže spadnout na zem jinak než na základě jeho moudrého rozhodnutí (Lk 12,7).

6. Proto moje nesnáze a trápení nejsou výsledkem náhody, nehody ani náhodné souhry okolností (Ž 56,8).

7. Jsou prozřetelným naplněním věčného Božího záměru (Ř 8,28) a mají odpovídat na nějaké moudré a milostivé cíle (Jk 5,10-11).

8. Ani mé trápení nebude trvat o chvíli déle, než Bůh uzná za vhodné (2 K 7,6–7).

9. Ten, který na mě uvedl tohle soužení, slíbil, že mě v něm bude podpírat a že mě jím provede (Ž 34,15-17).

10. Všechno bude zcela jistě společně působit k jeho slávě a mému dobru.

11. „Což nemám pít kalich, který mi dal Otec?“ (J 18,11).

Ať už nás útrapy na počátku zraňují jakkoli ostře, přesto bychom se pod dojmem takových povzbuzujících myšlenek měli rychle vzpamatovat a šípy utrpení tak do velké míry ztratí svou ostrost.

Křesťané nepotřebují nic jiného než naprostou důvěru v moudrou a milostivou Boží Prozřetelnost, aby byli za všech možných okolností dokonale šťastní. A naprostá odevzdanost může plynout pouze z pevné víry v dokonalou Boží Prozřetelnost a z úplného souhlasu s ní, založeného na jeho věčném předurčení (1Te 1,2–4).

 

Girolamo Zanchi (lat. Hieronymus Zanchius) (1516-1590) - reformátor italského původu, který poté, co musel opustit Itálii, postupně učil na univerzitách ve Štrasburku, Heidelberku a Neustadtu. 

Přidat komentář