Nejvyšší soud Spojeného království rozhodl, že právní definice ženy je založena na biologii
V Evangelical Times nemáme ve zvyku posílat více než jeden e-mail denně. Ale tohle je důležitá zpráva. Zatímco jsme dnes ráno poslali e-mail o zákazu pouličního kázání, Nejvyšší soud Spojeného království vydal rozhodnutí, že právní definice ženy je založena na biologii, nikoli na transgenderové ideologii. Mysleli jsme, že byste o tom měli vědět.
Nejvyšší soud Spojeného království vynesl rozsudek, podle kterého je právní definice ženy založena na biologii, nikoli na transgenderové ideologii. Jedná se nepochybně o přelomové rozhodnutí. Ačkoli neruší právní ochranu, která již pro transgenderové osoby existuje, jasně stanoví, že – pro účely zákona o rovnosti – je pohlaví osoby binární a je definováno biologicky. Rozhodnutí bylo uvítáno těmi, kdo bojují za ochranu prostor pro osoby jednoho pohlaví a svobodu projevu. Je to však rána pro bojovníky za práva transsexuálů.
Případ se týká sporu mezi skotskou vládou a ženskou skupinou „For Women Scotland“ (FWS). Skotská vláda tvrdila, že transsexuální osoby s osvědčením o uznání pohlaví mají nárok na ochranu na základě pohlaví, zatímco FWS tvrdila, že se vztahuje pouze na osoby, které se narodily jako ženy. Skotská vláda chtěla, aby kvóty pro ženy ve veřejném sektoru zahrnovaly i muže, kteří se identifikují jako ženy, ale FWS tvrdila, že to potlačuje skutečné ženy.
Soudce Nejvyššího soudu Spojeného království Lord Hodge při rozhodování sporu uvedl: „Tento soud jednomyslně rozhodl, že definice pojmů žena a pohlaví v zákoně o rovnosti z roku 2010 se vztahuje na biologickou ženu a biologické pohlaví. Radíme však, aby se tento rozsudek nevykládal jako triumf jedné nebo více skupin v naší společnosti na úkor jiné. Není tomu tak. Ve svém 88stránkovém rozsudku soud dodal, že „koncept pohlaví je podle zákona o rovnosti z roku 2010 binární“.
Přestože soudci prohlásili, že se nejedná o „triumf jedné nebo více skupin v naší společnosti na úkor jiných“, před soudem slavila vítězství pouze jedna skupina. Susan Smithové, spoluředitelce FWS, byla předána kytice květin. V prohlášení před soudem uvedla: „Dnes soudci řekli to, čemu jsme vždy věřili, že ženy jsou chráněné na základě svého biologického pohlaví – že pohlaví je skutečné. Jsme Nejvyššímu soudu za toto rozhodnutí nesmírně vděčné.
Komise pro rovnost a lidská práva (EHRC) rozhodnutí Nejvyššího soudu uvítala. Její předsedkyně baronka Kishwer Falknerová uvedla: „Nejvyšší soud dnes rozhodl, že osvědčení o uznání pohlaví nemění právní pohlaví osoby pro účely zákona o rovnosti. Jsme rádi, že tento rozsudek řeší několik potíží, na které jsme upozorňovali v našem podání soudu, včetně problémů, kterým čelí ti, kdo se snaží zachovat prostory pro jedno pohlaví.
Předsedkyně Konzervativní strany Kemi Badenochová v reakci na rozhodnutí Nejvyššího soudu prohlásila, že „biologické pohlaví změnit nelze“. Tvrzení, že „trans ženy jsou ženy“, nikdy nebylo pravdivé ve skutečnosti a nyní není pravdivé ani právně. Je to vítězství pro všechny ženy, které čelily osobním urážkám nebo přišly o práci za to, že řekly zjevné věci. Ženy jsou ženy a muži jsou muži: nelze změnit biologické pohlaví.
Mluvčí labouristické vlády řekl: „Vždy jsme podporovali ochranu prostor pro jedno pohlaví na základě biologického pohlaví. Toto rozhodnutí přináší jasnost a jistotu pro ženy a poskytovatele služeb, jako jsou nemocnice, azylové domy a sportovní kluby. Prostory pro jedno pohlaví jsou chráněny zákonem a tato vláda je bude vždy chránit.“ Nicméně premiér Sir Keir Starmer se v minulosti k definici ženy příliš jasně nevyjadřoval.
Co to tedy znamená pro křesťany, kteří byli vyhozeni z práce za to, že prohlásili to, co právě konstatoval Nejvyšší soud? Uvidíme. Je to však jednoznačně velký krok správným směrem. I když toto rozhodnutí vítáme, musíme si také položit otázku, jak jsme se jako společnost dostali do bodu, kdy potřebujeme roky právních sporů a rozhodnutí Nejvyššího soudu, abychom rozhodli o tom, co vám řekne každé malé dítě: žena je žena, muž je muž a biologická realita se nikdy nemůže změnit.
Měli jsme Bohu naslouchat od samého začátku. Genesis 1,27: „Bůh stvořil člověka, aby byl jeho obrazem, stvořil ho, aby byl obrazem Božím, jako muže a ženu je stvořil.“ Soli Deo Gloria.
Přidat komentář