Policie v ulicích, ne v našich tweetech

Policie v ulicích, ne v našich tweetech

Doba čtení: 2 minuty
30. 1. 2025

Podle zprávy o uniklých dokumentech, kterou dnes zveřejnil deník Telegraph (článek je z 28. ledna 2025, pozn. red.), uvažuje ministerstvo vnitra o větším využívání tolik kritizovaných nenávistných projevů (Non Crime Hate Incidents – nezločinné projevy nenávisti). Policejní kolegium uvádí, že nenávistný projev je jakýkoli incident, při němž nebyl spáchán trestný čin, ale oznamovatel nebo jakákoli jiná osoba se domnívá, že incident byl motivován nepřátelstvím nebo předsudky.

Mnoho křesťanů se ocitlo v hledáčku policie kvůli nenávistným projevům. Jedná se o oblíbený nástroj policie proti pouličním kazatelům. Někteří křesťané byli navštíveni policií kvůli názorům, které sdíleli na sociálních sítích. Nejde však jen o křesťany. V loňském roce byla novinářka deníku Telegraph Allison Pearsonová vyšetřována policií za trestný čin údajného podněcování nenávisti v tweetu o dvojím metru policie. Také politici byli za své komentáře obviněni z nenávistných projevů.

V minulosti jsem měl tu výsadu sednout si a promluvit si s vysokými policejními důstojníky o tom, proč používají obvinění z nenávistných projevů. Tvrdili, že je to neocenitelný nástroj pro shromažďování zpravodajských informací, který jim umožňuje sledovat vzorce chování a zjistit, zda se blíží problémy. A jak mi řekli, obvinění z nenávistného projevu může často uklidnit situaci, která by se jinak mohla vymknout kontrole. Chápu, že policie se při všech problémech, kterým čelí, snaží využívat všechny nástroje, které má k dispozici. Ale právě proto je třeba obvinění z nenávistných projevů omezit, nikoli rozšířit. Pokud bude mít policie přístup k těmto pravomocem, bude je využívat.

V rukou policie se obviňování z nenávistných projevů vymklo kontrole. Cenzurovat nepopulární nebo protikulturní názory prostě není úkolem policie. Alarmující je, že v dokumentech, které viděl Telegraph, má být jakýkoli náznak „dvojího přístupu policie“ považován za „pravicově extremistický narativ“. To je znepokojivý návrh. Když křesťané vidí na policejních stanicích vlát duhové vlajky a policejní auta pomalovaná duhovými barvami, a když tytéž policejní složky zatýkají křesťany za modlitbu beze slov, jak mohou obyčejní křesťané usuzovat na něco jiného než právě na dvojí metr policejní práce?

Nikdo nepochybuje o tom, že policie má těžkou práci. A Bible nám říká, že máme respektovat ty, kdo mají v rukou vládu, což zahrnuje i respekt k těm, kdo prosazují zákon. Neměli bychom však opomíjet ani příklad apoštola Pavla, který, když byl nespravedlivě uvězněn ve Filipech, odmítl ustoupit, dokud se mu úřady veřejně neomluví. Legitimní protest proti nespravedlivému policejnímu postupu není pravicový extremismus, je to přesně to, co nás učili naši předkové.

Evangelical Times

Přidat komentář