Temný den pro demokracii a náboženskou svobodu

Temný den pro demokracii a náboženskou svobodu

Doba čtení: 3 minuty
29. 5. 2024

Pochopení důsledků zákona o projevech nenávisti

 

Úvod: Výzva k obraně našich svobod

V pondělí 6. května 2024 podepsal prezident Cyril Ramaphosa zákon o prevenci a potírání nenávistných trestných činů a nenávistných projevů, který významně podkopává demokratické principy a náboženské svobody v Jihoafrické republice. Tento zákon, který kriminalizuje „nenávistné projevy“ přísnými tresty, představuje vážné ohrožení ústavního práva na svobodu projevu. Je nezbytné, abychom pochopili závažnost tohoto zákona a spojili se na ochranu našich základních práv.

Ohrožení svobody projevu a náboženské svobody

Nový zákon o projevech nenávisti vyvolal všeobecné znepokojení a odpor. Michael Swain, výkonný ředitel organizace Freedom of Religion South Africa (FOR SA), upozorňuje na znepokojivé aspekty zákona. „Je bizarní, že bude snazší být stíhán a uvězněn za nový trestný čin nenávistného projevu než být úspěšně žalován a donucen k omluvě nebo zaplacení pokuty podle zákona o rovnosti,“ říká Swain.

Definice „nenávistných projevů“ v zákoně je nebezpečně vágní a subjektivní, což vede k možnému zneužití a svévolnému prosazování. „Ústřední prvek trestného činu, za který nyní hrozí až pět let odnětí svobody, totiž ‚nenávist‘, není v tomto zákoně definován,“ vysvětluje Swain. „Jak vůbec zjistíte, zda se dopouštíte trestného činu?“ Tato nejednoznačnost by mohla vést k trestnímu stíhání na základě jakéhokoli „nenávistného“ projevu, který způsobí „značnou citovou újmu“ příslušníkům jedné z osmnácti chráněných skupin, což činí uplatňování zákona značně nepředvídatelným a závislým na výkladu jednotlivých soudců.

Ignorování obav veřejnosti

V průběhu legislativního procesu bylo předloženo více než 200 000 písemných podání, která vyjadřovala obavy z dopadu zákona na projevy náboženské víry v dobré víře a z příliš širokých definic nenávistných projevů. Přesto se vláda obavami veřejnosti smysluplně nezabývala. „Takzvaná klauzule o vyloučení náboženského vyznání stále poskytuje jen malou nebo žádnou ochranu,“ poznamenává Swain.

Údajný cíl zákona, kterým je řešení rasistických projevů, je již pokryt stávajícími zákony, například zákonem o trestném činu crimen injuria (zákon v JAR postihující urážky, ponižování atd. – pozn. překl.), který byl v nedávných případech účinně použit. Zavedení tohoto nového zákona s širokými a vágními definicemi se zdá být nadbytečné a představuje značné riziko pro svobodu projevu.

Mezinárodní závazky a právní výzvy

FOR SA a další organizace na ochranu občanských práv zdůraznily, že zákon o nenávistných projevech je v rozporu s mezinárodními smluvními závazky Jihoafrické republiky, které vyžadují velmi úzké parametry pro kriminalizaci projevů. Vláda tato podání ignorovala. „Nadále zastáváme názor, že tento zákon je protiústavní a že názory, které byly v drtivé většině vyjádřeny během procesu účasti veřejnosti, nebyly řádně zohledněny,“ říká Swain. V důsledku toho nyní FOR SA zvažuje příslušné právní kroky k napadení platnosti tohoto zákona.

Závěr

Podpis zákona o prevenci a potírání nenávistných trestných činů a nenávistných projevů prezidentem Cyrilem Ramaphosou vytvořil znepokojivý precedens pro svobodu projevu a náboženskou svobodu v Jihoafrické republice. Díky nejasným definicím a možnosti zneužití hrozí, že tento zákon podkope samotné demokratické principy, které má chránit. Je nezbytné, abychom zůstali ostražití a aktivně bránili svá práva.

 

Frontline Fellowship

Frontline Fellowship je misijní organizace, která působí v devíti afrických zemích a zaměřuje se především na evangelizaci ve válečných zónách, na pomoc pronásledovaným církvím, a pracuje na reformaci a probuzení v Africe.

Přidat komentář