Vlády nesmí církvím vnucovat ideologii LGBT

Vlády nesmí církvím vnucovat ideologii LGBT

Doba čtení: 2 minuty
9. 11. 2024

Církve v Norsku vyzvaly k zachování náboženské svobody v souvislosti s pokusy přinutit veřejnost, aby se „přizpůsobila ‚queer teorii‘ o pohlaví, sexualitě a manželství“.

„Společné křesťanské prohlášení o ‚rozmanitosti pohlaví a sexuality‘“ podepsalo 47 denominací a organizací, včetně Evangelické luteránské církve, Baptistické církve Norska, Letničního hnutí v Norsku a Norské římskokatolické biskupské rady.

Název prohlášení odkazuje na Akční plán norské vlády pro genderovou a sexuální rozmanitost (2023-2026), který obsahuje závazek zvýšit „kompetence v náboženských a nábožensky založených komunitách“ nabídkou „regionálních kurzů a jednodenních akcí o LGBT+“.

„Destruktivní“

Signatáři uvedli: „Zasazujeme se o demokratickou, pluralitní a otevřenou společnost, kde je prostor pro různorodost přesvědčení, která se vyznačuje vzájemným respektem. Svoboda projevu a svědomí, stejně jako náboženská svoboda, jsou pro nás ústředními a základními hodnotami.“

„Domníváme se, že veřejné orgány a vládní instituce překračují svůj mandát a moc, když se snaží vyvíjet nátlak na občany a organizace, aby se přizpůsobili ‚queer teorii‘ o genderu, sexualitě a manželství. Takový aktivismus ze strany vlády porušuje náboženskou svobodu a svobodu svědomí, jakož i práva rodičů.“

Zdůraznili: „Představa, že pohlaví je subjektivní kategorie a že sexuální a genderová identita může být svobodně zvolena na základě pocitů nebo preferencí bez ohledu na biologické pohlaví, je založena na ideologii. Nemá žádný biologický ani vědecký základ.“

Prohlášení upozorňuje, že taková ideologie je „neslučitelná s naší vírou, myšlením a světonázorem“ a může „vést ke zmatku, nejistotě a destruktivním životním rozhodnutím mnoha dětí a mladých lidí“.

Svoboda

Minulý měsíc odborníci na náboženskou svobodu upozornili na „rostoucí netoleranci“ vůči těm, kteří zastávají náboženské názory týkající se manželství, rodiny a sexuální etiky v Evropě a Severní Americe.

Na akci pořádané u příležitosti berlínského setkání Mezinárodní aliance pro svobodu vyznání a víry se podílely Institut pro svobodu vyznání (RFI), Středisko pro sledování netolerance a diskriminace křesťanů v Evropě (OIDAC) a Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE).

Dr. José Luis Bazán z COMECE uvedl, že to, čemu se začalo říkat „tiché pronásledování“, se projevuje v „přesvědčivé politice a legislativě, jakož i ve společenském tlaku, které podkopávají a omezují možnost křesťanů vyjadřovat se a žít v souladu se svými morálními a náboženskými zásadami v současných liberálních společnostech“.

The Christian Institute

Přidat komentář