Jak rozpoznat falešné učitele (1)
Nový zákon je plný varování pro Boží lid, aby si dával pozor na falešné učitele.
V celém Písmu vidíme, že falešní učitelé svádějí. Pavel ve 2. Korintským 11,13 píše, že falešní učitelé se vydávají za Kristovy apoštoly, aby mohli uskutečnit své dílo svodu. Dále ve verších 14–15 říká, že jsou služebníky ďábla, ale vydávají se za služebníky spravedlnosti. Falešní učitelé nikdy nepřicházejí do církve s tím, že by se označovali se za zlovolné Satanovy agenty. Spíše předstírají, že jsou Kristovými následovníky, kterým jde o pravdu a svatost, a navenek dávají najevo soucit a péči o druhé. Často jsou osobití a vítězní a tváří se jako zralí Pánovi učedníci.
Protože se falešní učitelé vydávají za pravé křesťany, je obtížné je odhalit. Rozpoznání falešného učitele vyžaduje mimořádnou schopnost rozlišování, a čím je falešný učitel obratnější, tím více rozlišování je zapotřebí, protože jeho předstírání je velmi přesvědčivé – a to i pro ty nejzkušenější věřící.
Jistě, některé lidi, kteří věří falešnému učení, je snadné rozpoznat. Jsou to členové falešných náboženství, jako je mormonismus nebo svědkové Jehovovi. I když tito stoupenci neortodoxních skupin věří lžím a vyučují je, je snadné je rozpoznat, protože otevřeně vyznávají, že nejsou součástí historické křesťanské víry.
Když nás však Nový zákon vyzývá, abychom se měli na pozoru před falešnými učiteli, má na mysli falešné učitele uvnitř pravé církve, protože tito muži a ženy jsou mnohem nebezpečnější a obtížněji rozeznatelní. V této sérii se budeme věnovat tomu, jak mohou křesťané rozpoznat falešné učitele tím, že rozluštíme, jak Nový zákon odhaluje skutečný charakter těchto duchovních podvodníků.
První varování před falešnými učiteli v Novém zákoně pochází od Ježíše. Ježíš popisuje falešné učitele jako ty, kteří do Božího lidu „přicházejí v rouchu ovčím, ale uvnitř jsou draví vlci“ (Mt 7,15). Náš Pán zdůrazňuje klamavou povahu falešných učitelů, známých také jako falešní proroci. Jak bylo uvedeno výše, prvním krokem k rozpoznání falešných učitelů je rozpoznat, že falešní učitelé vypadají jako ovce. Tito vlci nepřicházejí mezi ovce na Boží pastviny otevřeně, ale budí zdání, že jsou součástí stáda.
Myslím, že tento první krok je pro věřící jedním z nejtěžších, protože si o lidech chceme myslet jen to nejlepší. Je to ostatně součást Pavlovy definice lásky v 1. Korintským 13,7. Je bolestné pomyslet na to, že někdo, kdo navenek vypadá jako věřící, může být ve skutečnosti převlečený falešný učitel. To platí tím spíše, když jsou falešnými učiteli ti, kteří jsou vám blízcí nebo kteří sloužili ve službě po vašem boku.
Na konci jedné ze svých misijních cest řekl apoštol Pavel efezským starším: „Vím, že po mém odchodu přijdou mezi vás draví vlci, kteří nebudou šetřit stádo. I mezi vámi samými povstanou lidé, kteří povedou scestné řeči, aby strhli učedníky na svou stranu“ (Sk 20,29–30). Někteří z těchto nelítostných vlků budou cizinci, kteří přijdou do církve, aby zničili stádo, ale tragické je, že někteří falešní učitelé vzejdou ze skupiny mužů, které Pavel vedl, připravoval ke službě a pověřil je touto službou.
Tento tragický jev se netýká pouze těch, které učil Pavel, ani církve v Efezu. Sám náš Pán měl učedníka, který se ukázal být falešným. Jidáš Iškariotský splynul s učedníky tak hladce, že nikdo z Dvanácti netušil, že právě Jidáš Ježíše zradí. V Janově evangeliu 13,22 se dozvídáme, že učedníci nevěděli, o kterém z nich Ježíš mluví, když je varoval před zrádcem v jejich řadách. Marek 14,19 naznačuje, že učedníci byli podezřívavější sami k sobě než k Jidášovi! Tento falešný učedník se vplížil mezi Dvanáct, aniž by si toho kdokoli kromě Ježíše všiml.
Takové klamání je vždy metodou těch nejnebezpečnějších vlků. Přicházejí do církve a nikdo netuší, že je něco v nepořádku. Juda nám říká, že falešní učitelé se „nepozorovaně vplížili“ (verš 4) a že beze strachu hodovali s církví během nařízených hodů lásky (verš 12). Byli tak nenápadní, že se vůbec neobávali, že by někdo mohl odhalit jejich pravou identitu a záměry.
Tento první krok v nás může vyvolat pocit nepříjemné nedůvěry vůči všem křesťanům, které známe, zejména vůči těm, kteří učí Boží slovo a nejhlasitěji se hlásí k tomu, že chtějí vést druhé a mít na ně vliv. Měli bychom mít podezření, že každý, kdo vypadá jako ovce, může být převlečený vlk? Ne, nejsme povoláni k tomu, abychom se stali cyniky, ale abychom rozlišovali. To je první z několika kroků, které musíme učinit, abychom rozpoznali falešné učitele.
V příštím článku se budeme dále zabývat tím, co nás Ježíš učí o rozpoznávání falešných proroků, abychom zjistili, jak můžeme poznat, kdy je ovce ovcí a kdy je ve skutečnosti převlečeným vlkem.
Přidat komentář