Měl by se křesťan zajímat o konspirační teorie?

Měl by se křesťan zajímat o konspirační teorie?

Doba čtení: 3 minuty

Kdo zavraždil Kennedyho? Kdo jsou ilumináti? Může se koronavirus šířit pomocí 5G sítí? Je QAnon pravdivý? Co je to adrenochrom? Bylo na raketoplánu zařízení, které způsobovalo zemětřesení? Pokud Bůh zjeví odpověď na některou z těchto spekulací, měli bychom mu být vděční, že vnesl světlo do našich záhad. Pokud ne, měli bychom to nechat být – zvláště pokud nám zabývání se těmito záhadami přináší strach.

Na jednu stranu jsou konspirační teorie zábavné. Snaha propojit nesourodé historické události přináší do chaosu pocit řádu. Spekulace o záhadách vyvolávají vzrušující obavy z budoucnosti, které zahánějí nudu a odvádějí pozornost od závažnějších problémů.

Mluvit a odhalovat pravdu je jistě biblické. Prorok Nátan odhalil Davidovo spiknutí, které mělo zakrýt jeho hřích vraždy (2S 12). Pavlův synovec odhalil spiknutí, jehož cílem bylo zavraždit Pavla, a díky tomu, že se o něm dozvěděl, byl pokus zmařen (Sk 23). Špatnost se ráda skrývá. V Janově evangeliu 3,20 se píše: „Neboť každý, kdo dělá něco špatného, nenávidí světlo a nepřichází k světlu, aby jeho skutky nevyšly najevo.“ Vždy bychom měli hledat pravdu. „Jen milujte pravdu a pokoj!“ (Zach 8,19).

Dvě varování týkající se konspiračních teorií: za prvé, nikdy bychom neměli předbíhat Boha v tom, co nám chce odhalit. Bůh pravdivě odhaluje tajemství (Da 2,30; Gn 40,8). To, co potřebujeme vědět, nám řekne v pravý čas, a jsou věci, které vědět nepotřebujeme (Mk 13,32; Zj 10,4). Neměli bychom se oddávat zbytečným spekulacím, které nás připravují o čas a úsilí při práci pro Krista (1Tm 1,4).

Za druhé, neměli bychom se bát. „Bůh nám nedal ducha bázlivosti, ale ducha síly, lásky a rozvahy“ (2Tm 1,7). Mnoho konspiračních teorií se přiživuje na strachu a využívá nevědomosti a důvěřivosti. Bůh nás povolal k něčemu lepšímu.

Jedním z problémů konspiračních teorií je, že kladou příliš velký důraz na světské záležitosti. Je dobré, když se politické intriky dostanou na světlo, ale není to nutnou podmínkou křesťanského života (2Tm 3,12). Je správné, aby korupce byla postavena před soud (Iz 1,17), ale zbožný život je možné žít i tehdy, když na spravedlnost nikdy nedojde. Při hledání pravdy bychom měli mít stále na paměti Římanům 8,31: „Co k tomu dodat? Je-li Bůh s námi, kdo proti nám?“

Odhalování pravdy je dobré. Posedlost fámami, pověstmi a rádoby prokázanými teoriemi je škodlivá. Efezským 5,11–14 je vynikajícím vodítkem. Verš 11 říká, že máme nazývat pravým jménem „neužitečné skutky tmy“. Ale verš 12 říká, že o nich nemáme ani mluvit. Jak je máme odhalovat? Ne domněnkami, obavami, strachem nebo nekonečným uvažováním, ale čekáním na slova veršů 13 a 14: „Když se však ty věci správně pojmenují, je jasné, oč jde. A kde se rozjasní, tam je světlo.“ Mluvte pravdu a čekejte na správný Boží čas.

Nekonečné spekulace o konspiračních teoriích jsou přinejlepším ztrátou času. V horším případě tato posedlost vyvolává ochromující strach, protože odvádí naši pozornost od Krista. Vyhýbejte se záhadám, které se Bůh ještě nerozhodl zjevit. Nechte ho pracovat podle jeho načasování. Odpočívejte v jeho plánu, který nemůže být nikdy zmařen (Job 42,2).

A především se nebojte. „Srocují se králové země, vládcové se spolu umlouvají proti Hospodinu a pomazanému jeho. …  Ten, jenž trůní v nebesích, se směje, Panovníkovi jsou k smíchu“ (Ž 2,2.4).

www.gotquestions.org

Přidat komentář